فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

فهرست اساطير و شاعران

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 24

 

فهرست اساطير و شاعران

نيما يوشيج 21- لئوناردو داوينچي

دكتر محمود حسابي 22- سنايي

فروغ فرخزاد

فخرالدين اسد گرگاني

حافظ

ايرج ميرزا

پروين اعتصامي

شهريار

سعدي

10- ابوريحان بيروني

11- ميرزاده عشقي

12- نظامي گنجوي

13- فرخي يزدي

14- زكريايي رازي

15-مهرداد اوست

16- خيام

17- عراقي

18- ابوعلي سينا

19- رودكي سمر قندي

20- ارشميدس

نيما يوشيج

در سال 1374 طفلي در يوش به نام علي متولد شد . پدر او خان زاده اي به نام ابراهيم و مادري از خاندان علم و هنر به نام طوبي به دنيا آمد . او تا 12 سالگي در ميان قبايل كوهستاني و چادر نشين و ايلخاني به سر برد . علي از سال 1300 شمسي نام خود را به نيما مبدل كرد ‹ نيما يكي از سپهبدان طبرستان و همچنين نام محلي نیمارستاق است › و به نام خانوادگي اسفندياري ‹يوشيج › يعني اهل يوش است . وي فرزند ارشد خانواده بود و در مدرسه ي حاج حسن رشیدیه به نام « حيات جاويد» كرد رو به روي مدرسه ي مروي بود دوره دبستان را آغاز كرد وسپس از آن براي فراگيري زبان فرانسه به مدرسه « سن لوئي » نام نويسي كرد و به تحصيلات خود ادامه داد .

صميمي ترين دوست وي جلال آل احمد بود كه هميشه و همه جا اين دو يار با هم بودند از آثار نيما مي توان به ‹ قصري رنگ پريده › اسفند سال 1299 « افسانه » دي ماه سال 1301 « خانواده سرباز» دي ماه 1304 و« دو نامه » به سال 1329 اشاره كرد .

قسمتي از آثار او به زبانهاي فرانسه ، انگليسي و روسي ترجمه شده و نامش در « آنسيكو پري » درج گرديده است .

نيما در سال 16 دي ماه سال 1338 خورشيدي برابر با ششم ژانويه 1959 (م) در : تجريش ، كوچه فردوسي ، در خانه اي كه پس سالها ساخته بود به بيماري ذات الريه چشم از جهان فرو بست .

دكتر محمود حسابي

دانشمندان شهيد معاصر در سال 1281 هجري قمري در تهران به دنيا آمد . خامواده ي وي اهل تفرش و سالها پيش به تهران مهاجرت كرده بودند .

پدر بزرگ محمود ايران در عراق بود ، به همين دليل او در چهار سالگي همراه با خانواده ي خود به بغداد و از آنجا به بيروت رفت و در آنجا تحصيلات دبستاني و دبيرستاني خود را به پايان رسانيد . دكتر محمود حسابي نوزده ساله بود كه با كمك و فداكاري مادرش وارد دانشگاه شد و در راه رشته مهندسي راه و ساختمان فارغ التحصيل شد . او در بيروت تحصيلاتش را در رشته ي زيست شناسي ادامه داد ، سپس از لبنان به فرانسه رفت ودر فرانسه ابتدا در رشته ي مهندسي برق و سپس در رشته مهندسي معدن به تحصيل پرداخت و سرانجام دوره ي دكتراي فيزيك را در دانشگاه سورین فرانسه با پايان رسانيد . بعد ها در المعلمين به دانشسراي عالي و چند ي بعد به دانشگاه تربيت معلم تغيير نام يافت تا آن زمان در ايرانرشته ي فيزيك در سطح دانشگاه وجود نداشت دكتر حسابي نخستين بار به تدريس آن پرداخت . از تاسيسات وي مي توان ، دانشكده علوم كه تقريبا 12 سال رئيس آن بود چندين موسسه تاسيس كرد كه از مهم ترين آن ها مي توان مركز اتمي دانشگاه تهران رصد خانه دانشگاه تهران موسسه رئو فيزيك و......... نام برد .

دكتر حسابي در سال 1371 چشم از جهان فرو بست پيكرش را بنا به وسيعت او در تفرش به خاك سپردند.

فروغ

سال تولد : 1313 سال مرگ: 1345 شماره ي شناسنامه : 678

نام پدر و مادر : محمد فرخ زاده – بتول وزيري تبار 1329 : تحصيل در هنرستان كمال الملك 1330 :ازدواج پرويز شاپور 1331 :انتشار اسیر نخستین مجموعه شعر.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file8_1615671_6410.zip23.3k